Részletek
A mai magyar emlékezetpolitikai viták egy súlyponti témája a Horthy-korszak értékelése, és ezen belüli is az ország második világháborús szerepvállalása, valamint a "zsidókérdés" megoldása.
E kötet ez utóbbihoz kíván – jóllehet csupán helyi vonatkozású – de mégis országos érdeklődésre számot tartó adalékokkal szolgálni.
A könyvben közzétett dokumentumokhoz Vörös István Károly pécsi történész írt bevezető tanulmányt, amelyben részletgazdag összefoglalást ad Pécs 1944-es “zsidótalanításának” folyamatáról és annak számos következményéről. Ezt követik a kötet második önálló egységét képző források. A dokumentumválogatás bemutatja, hogy a „nemzet testén végrehajtott leghatalmasabb operáció” (Imrédy Béla) egyes szakaszai miként valósultak meg Pécsett 1944-ben. A kiválasztott iratok részletes betekintést nyújtanak a rendvédelmi és a közigazgatási szerveket, az „őskeresztény” lakosságot, a pécsi Zsidó Központi Tanácsot, valamint a törvény által zsidónak tekintendő személyeket foglalkoztató eseményekbe és feladatokba, gondokba és reményekbe.
A szerkesztő a jobb áttekinthetőség érdekébenn a leveleket tematikus fejezetekbe rendezte: Ki a zsidó?, A gettó, A lakáskérdés, Az üzletek és árukészletek, stb. A fejezetek előtt rövid bevezetők ismertetik azokat a jogi és egyéb körülményeket, amelyek az egyes levelek keletkezési háttereként szolgáltak. A források értelmezését részletes jegyzetanyag segíti.